czwartek, 29 listopada 2012

Turmeric ~ Kurkuma, która ratuje życie

...
Zainspirowana słowami przyjaciela z Indii - który uzmysłowił mi wartość często pomijanej w naszym życiu kurkumy, pomyślałam, że dobrze będzie wspomnieć o niej, szczególnie teraz, kiedy okres jesienno zimowy niesie ze sobą lawinę przeziębień. A mając na względzie jej szeroki wachlarz zastosowań... 
Kurkuma zawiera w sobie kurkuminę oraz jej pochodne zwane kurkuminoidami. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jej zbawcze dla organizmu działanie powoduje, że coraz częściej decydujemy się na leczenie naturalne, odstawiając antybiotyki, które w obliczu mutacji jakim ulegają wirusy - okazują się nieskuteczne. 
Kurkuma przyjęta jako suplement diety działa bakteriobójczo, rozkurczowo, stosowany w leczeniu chorób serca, wątroby, chorób reumatycznych, wzmacnia system immunologiczny. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu i przeciwzapalnemu, może korzystnie wpływać na tkankę nerwową mózgu, a to z kolei zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Wciąż trwają badania nad skutecznością kurkumy w walce z niektórymi nowotworami i mukowiscydozą.
Kurkumina może w widocznym stopniu podnieść poziom katelicydyny - peptydu, który działa na drobnoustroje, z którymi to wcześniej organizm nigdy się nie zetknął. Z kolei eksperci od procesów starzenia się organizmu stawiają kurkumę na równi z imbirem, ponieważ obie przyprawy najsilniej hamują szkodliwe skutki upływającego czasu.
Kurkuma wykorzystywana jest również w dermatologii, zalecany przy trądziku, łuszczycy, łojotoku, przewlekłych wypryskach i innych chorobach skóry. Kurkuma ułatwia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wspomaga detoksykację i usuwanie metabolitów rozpuszczalnych w lipidach i żółci. Obniża stężenie cukrów i lipidów we krwi. Badania udowodniły też właściwości hepatoprotekcyjne - ochraniające miąższ wątroby.
Mój przyjaciel z Indii zalecił mi stosowanie kurkumy w przypadku uciążliwego kaszlu i zapalenia oskrzeli. 1 łyżeczka kurkumy wymieszana z 1 łyżeczką miodu, popić wodą. Trudno nie przyjąć rady od osoby pochodzącej z kraju, w którym od tysięcy lat skutecznie leczy się różne dolegliwości przy pomocy natury.
Wiadomym jest, że prócz właściwości leczniczych, kurkuma ma również szerokie zastosowanie w kuchni, między innymi do barwienia masła, pizzy, ryżu, sałatek, dodawana do makaronów, sosów i kanapek - co jest nie tylko smaczne ale przede wszystkim zdrowe.


Turmeric Flower - by Raveendra Holla
21 lipca 2016' Ponieważ miałam przyjemność poznać lekarza i eksperta z dziedziny ajurwedy, który nazywa się Partap Chauhan, i być na jego wykładzie - postanowiłam podzielić się z wami dodatkowymi informacjami związanymi z kurkumą. Myślę, że zainteresują się nimi osoby cierpiące na problemy skórne. Szczególny nacisk położono na wyeliminowanie z diety mocno przyprawionego jedzenia, alkoholu, potraw gorących, kwaśnych, smażonych i tłustych. Ograniczyć należy również biały cukier i białą mąkę. Wskazane jest spożywanie słodkich owoców, orzechów, nasion, ziaren zbóż, soczewicy, kukurydzy i produktów sojowych. Jeśli chodzi o zioła i wspomnianą kurkumę: 2x dziennie zażywać pół łyżeczki kurkumy z wodą; na miejsca zainfekowane można stosować sok z liści moreli; wymieszany w równych ilościach sok z ogórka, wodę różaną i sok z limonki - po umyciu posmarować skórę i zostawić na noc. I to, co mnie osobiście zachwyciło (bo sama zmagam się z problemami zdrowotnymi) to Miodla Indyjska występująca pod nazwą NEEM. Mydła ajurwedyjskie, w skład których wchodzą wyłącznie zioła, kapsułki z Neem, które wspomagają leczenie skóry od wewnątrz... W chwili, kiedy człowiek traci nadzieję na wyleczenie np trądziku metodami lekarza dermatologa i ma ochotę się poddać i załamać - poznanie ziołowej drogi do zdrowia i szansy płynącej od Miodly Indyjskiej sprawia, że uśmiech powraca na usta. Życzę Wam dużo pozytywnej energii i  wytrwałości!
~ Jasmina