czwartek, 9 sierpnia 2012

Asertywność - odwaga bycia sobą...

...

"Pomiędzy ludźmi, podobnie jak między narodami, 
wzajemne poszanowanie dla praw drugiego jest gwarancją pokoju."
- Benito Juarez

fot. dreamsworlds.ru

"Czy zdarza Ci się poczucie beznadziei, bezradności i bezskuteczności? Czy czasami stajesz się natarczywy, starając się, by Cię wysłuchano? Czy trudno Ci oznajmić innym swoje pragnienia? Czy często czujesz się ofiarą przywiązaną do pala? Czy czasem inni pomiatają Tobą, ponieważ nie jesteś w stanie bronić swego stanowiska? A może Ty ignorujesz innych, aby postawić na swoim?" 
- Robert Alberti, Michael Emmons

NAUCZ SIĘ BYĆ ASERTYWNYM
"Asertywność zakłada realizację własnych celów życiowych w zgodzie z własnymi przekonaniami, obronę cenionych przez jednostkę wartości osobistych oraz pozytywnego obrazu własnej osoby. Osoba asertywna może być określana mianem osoby, którą charakteryzuje dojrzała i zintegrowana osobowość. Postawa asertywna pozwala na zachowanie swojego status quo i swobodny rozwój osobisty jednostki.
Asertywny człowiek wie czego chce oraz wie w co wierzy i jest gotowy bronić swoich przekonań bez względu na cenę. Przyjęcie takiej postawy, stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obrony przed negatywnym oddziaływaniem ze strony innych ludzi.
Podstawowym celem postawy asertywnej jest obrona i rozwój osobisty bez naruszania praw innych i wyrządzania im krzywdy. Postawa asertywna często utożsamiana jest z postawą egocentryczną czy egoistyczną, a także ze wzrostem agresji jednostki.  Takie utożsamianie jest błędne, bowiem postawa asertywna pozwala na swobodne wyrażanie siebie i rozwój zgodny z wewnętrznymi potrzebami." 
- Andrzej Stefańczyk - ("Psychologia wywierania wpływu i manipulacji")

~ Asertywność odzwierciedla prawdziwą troskę o prawa każdego, to pozytywna afirmacja samego siebie, która także dowartościowuje innych ludzi w naszym życiu, ponieważ każdy ma prawo być sobą, wyrażać siebie i czuć się z tym dobrze.
~ Asertywność to zdolność do podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących kariery, relacji z ludźmi, stylu życia, organizacji czasu, przejmowania inicjatywy przy rozpoczynaniu rozmowy i organizowaniu różnych przedsięwzięć, zaufania do własnych sądów, ustalania celów i pracy nad ich realizacją, proszenia innych o pomoc oraz uczestniczenia w życiu społecznym.
~ Asertywność to umiejętność niezgadzania się z sądami innych, zdolność do okazywania gniewu, przywiązania lub przyjaźni, do przyznawania się do lęku lub strachu, do ugody bądź okazywania wsparcia, do bycia spontanicznym.
~ Asertywność to obrona własnego stanowiska, która wiąże się z takimi zachowaniami jak mówienie "nie", ustalanie granic czasu i energii poświęcanej innym, reagowanie na krytykę, poniżanie lub złość, popieranie lub obronę własnych opinii.
~ Asertywność to korzystanie z własnych praw, a związane jest to z kompetencjami obywatela, konsumenta, członka organizacji, wspólnoty szkolnej lub zawodowej - polega na wyrażaniu opinii na temat wydarzeń publicznych, pracy mającej na celu dokonanie zmian oraz na reagowaniu na gwałcenie praw własnych lub innych ludzi.
~ Asertywność to działanie bez naruszenia praw innych ludzi, polegające na osiągnięciu w/w indywidualnej ekspresji bez nieuczciwej krytyki oraz bez zachowań sprawiających innym ból, bez wyzywania, poniżania, manipulacji czy kontrolowania innych.
Dzięki korzyściom odniesionym z wyrażania siebie poprawia się samoocena, zmniejszają się lęki, ludziom udaje się pokonać depresję, zyskują większy respekt u innych, osiągają więcej życiowych celów, zwiększają poziom porozumiewania się z innymi.

 Asertywne zachowanie: 
- umożliwia autoekspresję, cechuje się respektowaniem praw innych osób, jest uczciwe, bezpośrednie i stanowcze
- zrównuje obie strony i pozwala każdej z nich osiągnąć korzyści, jest adekwatne do osoby i sytuacji, odpowiedzialne społecznie
- jest niewerbalne, włączając w to styl komunikatu (kontakt wzrokowy, głos, postawa, wyraz twarzy, gesty, dystans, wyczucie czasu, płynność, słuchanie)
- jest werbalne, włączając w to sam komunikat (uczucia, fakty, opinie, żądania, granice)
- jest wyuczone, a nie wrodzone. 

 ASERTYWNOŚĆ I ZDROWY ROZSĄDEK
Asertywność wystarcza na długo, jeśli jest właściwie wykorzystywana. Nigdy nie może być metodą służącą do "wyjścia na swoje" kosztem innych, czy też jako stały styl zachowania. Asertywność powinna być jednym ze sposobów działania, które można zastosować, kiedy to ważne i potrzebne. Dbanie, żeby zawsze być wysłuchanym i ciągłe wypowiadanie się głośno - może być odebrane jako nudne i grubiańskie. Asertywność jest zgodna z uprzejmością, troskliwością, współczuciem, empatią i grzecznością.
Bądź sobą - każdy ma wyjątkowy pogląd na świat, nie wolno zatem kształtować innych zgodnie ze swoim wyobrażeniem. Inni ludzie, jeśli tylko tego chcą, mają prawo wybrać nieasertywność." 
(fragmenty myśli R. Alberti & M. Emmons - "Asertywność")


"Nie ma wielkości tam, gdzie brak prostoty, dobroci i prawdy"
- Lew Tołstoj